Hraç ARSLANYAN

          muraassaa1965 yılında İstanbul’ da doğdu. Bir yandan eğitim hayatını devam ettirirken, 1975 yılında Kapalıçarşı’daki hala orjinalliğini koruyan Zincirli Han’ da hem amcası, hem ustası olan Hagop Arslanyan’ ın yanında kuyumculuk sanatıyla tanıştı.

          Lise eğitimini bitirene kadar, tatillerde mesleki eğitimine de devam eden, sanatkar, 1985’ de yurtdışında çeşitli ülkelerde (Viyana, Köln, Amsterdam, Brüksel, Paris) sanatına dair tekniklerini ve vizyonunu geliştirip yaklaşık bir yıl sonra 1986’ da kendi atölyesini açarak sanatta kendi çizgisini oluşturdu. Hala Cağaloğlu’ nda bulunan atölyesinde Doğuyla Batıyı harmanlayan özgün tarzda butik takılar imal eden sanatkar, 2008 yılında kuyumculuk sanatını yaşatmak ve bu sanat dalında kuşaklar arsı köprü olabilmek adına eğitime gönül verip Mahrec Sanatevi fikrini hayata geçirmiştir.

          İstanbul Kuyumcular Odası yönetiminde 2005 yılından beri bulunan Hraç Arslanyan ayrıca İKO bünyesinde kurulmuş olan kuyumculuk sektörünün bugününü ve geleceğini geçmişten gelen bilgi ve birikim ile geliştirmeyi amaç edinmiş, Kuyumculuk Eğitim Komisyonu başkanlığı görevinide 2010 yılından beri üstlenmiş bulunmaktadır.

         Bugün, mücevher sanatının daha kapsamlı şekliyle kıymetli bir objeyi değerli maden ve taşlarla bezeme ustalığı olan ‘’Murassa’’ çalışmalarını sürdürmektedir. Murassa, Osmanlı Saray Sanatları içerisinde işçiliği ve üretimi zor olması sebebi ile kuyum bölümü içerisinde ileri ustalığı olan Zergeran bölüğü tarafından üstlenilmişti. Zergeran bölüğü kuyumculuğun çeşitli dalları olan sade, mine , cila, yaldız, ocak, mıhlama, ajur, sıvama, döküm(kum), savat, tombak’ ta ustalaşmış sanatkarlardan oluşmaktaydı.Günümüzde bu zanaat dallarının bir çoğu kaybolmaya yüz tutmuş veya kaybolmuştur.Yapmış olduğumuz naçizane çalışmalarımız ile geleneksel kıymetli murassa sanatını yaşatmaya çalışmaktadır.

         Kuyum Sanatçısı ve Kuyumcu Ustası Sadekar Hraç Arslanyan Topkapı Sarayındaki eserlerden aldığı bir ilhamla , yüzlerce yıllık Murassa sanatını ve binlerce yıllık Çinicilik ile bir araya getirerek yeniden canlandırmayı başardı.

About Mahrec Sanatevi

Mahrec Sanatevi Sekiz bin yıllık geçmişe sahip dünyanın en eski şehirlerinden antik İstanbulun tam ortasında, Kapalıçarşının hemen yanıbaşında bulunan Sanatevimiz Cağaloğlu'ndaki atölyelerinde çeşitli dallarda Kuyumculuk Eğitimi verip, Takı Tasarımı ve Mücevher Tasarımcısı ustaları yetiştiren bir yandan hobi maksatlı, asıl amacı meslek edindirmeyi hedef alan bir eğitim merkezidir. Usta öğretici belgesine sahip, Kapalıçarşı geleneğindeki ''usta-çırak'' tarzı mücevher ve takı tasarım eğitiminin biraz sıkıştırılmış bir şeklinin takı ve kuyumculuk eğitimİ programına kaynaklık ettiği Mahrec Sanatevi '' NASIL KUYUMCU OLUNUR ? '' sorusunun en güzel cevap alınabileceği farklı eğitim atölyelerimizde; MÜCEVHER VE TAKI ÜRETİMİ ATÖLYE EĞİTİMİ MÜCEVHER VE TAKI TASARIM ÇİZİM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ PERAKENDE VİTRİN KUYUMCULUĞU VE SATIŞ ELEMANI EĞİTİMİ MÜCEVHER VE TAKIDA MUM MODEL YAPIM EĞİTİMİ ( İki ayrı sınıf) Wax (sert mum) Tekniği Damlatma Mum Tekniği TAKIDA ÇAĞDAŞ SANAT VE MİNE EĞİTİMİ verilmektedir
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s