Murassa Sanatı ve Hraç Arslanyan


Murassa ; Kılıç, Hançer, Kupa, Tas veya Vazo gibi metal eşyaların değerli taşlar ve madenlerle bezenmesi ve süslenmesi sanatına verilen isim. Murassa Sanatı kuyumculuğun bir üst seviyesi olarak biliniyor ve tarihi, Osmanlı Saraylarındaki “Zergeran” yani kuyumcular bölüğünün en usta sanatçılarına dayanıyor. Ne yazık ki yüz küsur yıldan beri de neredeyse unutulmuş durumda.

Hraç Arslanyan  (16)

Sanatçı değerli taşların ve madenlerin toprakta bulunmasından yola çıkarak, bunların kullanıldığı Murassa Sanatını , özü toprakta olan Çinicilikle birlikte kendi yorumuyla harmanlıyor. Tasarım ve üretimi kendi atölyesinde yapan Arslanyan, Kütahya ve Iznik çinilerinin nadide örneklerini tarihden, yaşadığı tecrübelerden, doğadan ve insanlardan aldığı ilhamlarla altın , gümüş ve değerli taşlarla süslüyor.

IMG_0345

Hraç Usta bu sanatla ilgili görüşlerini şöyle özetliyor :

“ Sanatın hangi dalında olursa olsun, sanatkarın bakış açısı ve algılımaları diğer insanlara göre farklıdır. Sanatçı devamlı bir gözlem ve analiz peşindedir. Doğa, tarih, insanlar ve olaylar yaratıcılığı besler. Ülkemiz bu açıdan çok şanslı. Binlerce yıllık Anadolu tarihi çeşitli medeniyetlerin ve ırkların kültürlerden beslenmiş. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu süresince bu kültürler iyice harmanlanmış ve rafine bir seyviyeye ulaşmış. Bu sanat beni çok etkiledi. İçine girip araştırmalarımı derinleştirdikçe sonsuz bir ummana daldığımı anladım. Bu sanatta son yok, tasarım ve uygulamalar yapıldıkça yeni fikirler çıkıyor , yeni eserler yaratılıyor.”

Hraç Arslanyan  (17)

Hraç Arslanyan bundan böyle zamanın büyük çoğunluğunu bu sanata ayırmaya karar vermiş. MAHREÇ Sanatevi atölyesinde yirmiden fazla talebesi olan Hraç Usta , talebelerine öncelikle kuyumculuğu ve takiben Murassa Sanatını sevdirerek öğretmek ve bu konudaki yeteneklerini geliştirmek için aralıksız çalışıyor ve hazırladığı koleksiyonu sergileme planları yapıyor.

About Mahrec Sanatevi

Mahrec Sanatevi Sekiz bin yıllık geçmişe sahip dünyanın en eski şehirlerinden antik İstanbulun tam ortasında, Kapalıçarşının hemen yanıbaşında bulunan Sanatevimiz Cağaloğlu'ndaki atölyelerinde çeşitli dallarda Kuyumculuk Eğitimi verip, Takı Tasarımı ve Mücevher Tasarımcısı ustaları yetiştiren bir yandan hobi maksatlı, asıl amacı meslek edindirmeyi hedef alan bir eğitim merkezidir. Usta öğretici belgesine sahip, Kapalıçarşı geleneğindeki ''usta-çırak'' tarzı mücevher ve takı tasarım eğitiminin biraz sıkıştırılmış bir şeklinin takı ve kuyumculuk eğitimİ programına kaynaklık ettiği Mahrec Sanatevi '' NASIL KUYUMCU OLUNUR ? '' sorusunun en güzel cevap alınabileceği farklı eğitim atölyelerimizde; MÜCEVHER VE TAKI ÜRETİMİ ATÖLYE EĞİTİMİ MÜCEVHER VE TAKI TASARIM ÇİZİM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ PERAKENDE VİTRİN KUYUMCULUĞU VE SATIŞ ELEMANI EĞİTİMİ MÜCEVHER VE TAKIDA MUM MODEL YAPIM EĞİTİMİ ( İki ayrı sınıf) Wax (sert mum) Tekniği Damlatma Mum Tekniği TAKIDA ÇAĞDAŞ SANAT VE MİNE EĞİTİMİ verilmektedir
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s