MÜCEVHER VE TAKI ÜRETİMİ ATÖLYE EĞİTİMİ

IMG_0134“Tonlarca toprağın içindeki  bin yıllık uykusundan uyandırıldı maden. Önce ateşle sınandı, ardından silindirlerin altında ezildi.. Bütününü bulması için kesildi, eğelendi. Yüz parçaya ayrıldı.

Birbirini tamamlasın diye iğne ucu kadar ince ateşte parçalar birleşti. İhtişamla parlamak için fırçalara boyun eğdi… Bir gelin gibi hazırdı artık, kendisini 900 milyon yıldır toprak altında bekleyip, keskiyle parlayan sevgilisi elmasın kalbine mıhlanmasına…”

Yukarıda hayat öyküsünden bir parça anlatılan mücevher için kısaca ,kıymetli madenlerin insan bedenine ve zevkine uygun olarak şekillendirilerek, değerli taşlarla süslenmesiyle oluşan süs eşyası diyebiliriz.

Mücevherler, binlerce yıldır, kah kötülüklere karşı bir tılsım, kah sosyal konuma işaret eden bir simge, kah güzel zamanların tanığı olarak insan hayatında bulunuyor.

Alınma ve takılma sebebi her ne olursa olsun, hem doğada çok nadir bulunan değerli taş ve metallerden imal edildiğinden hem de yapımı ustalık gerektirdiğinden daima çok değerli olagelmiştir. Uzmanlık gerektiren bu ustalık, yıllarca sır gibi saklanmış, sadece emeği, sabrı ve sanata gösterdiği itinayla “hak eden”e verilmiştir. Usta-çırak ilişkisinin sırrı ve başarısı da buradan gelmektedir.

Bizler Mahrec Sanatevi’ndeki mücevher atölyesinde  bu sırrın peşinde koşan ve buna sevgi ve sabır gösteren “talebelerimiz”le ustalarımızdan aldığımız bilginin mirasını paylaşıyoruz.

Mahrec Sanatevi’nin atölyeleri, salt bir kuyumculuk eğitimi veya incik-boncuklarla verilen takı tasarımı kurslarından öte Kapalıçarşı ekolünün tecrübeli ustalarından Hraç Arslanyan’ın 1986′ da kurduğu atölyesinin kalbinde oluşturuldu.  Yıllardır olduğu gibi hali hazırda da, mücevher üreten bu atölyede her şey yaşıyor ve her şey gerçek… Atölyemizde sanatımızı ellerine güvenle teslim edeceğimiz yeni ustalar yetiştiriyoruz.

Butik mücevherler üreten atölyemiz, bu seçkin tavrını eğitimlerine de yansıtıyor. 10 kişilik mücevher atölyemiz de her öğrencinin eğitimi birebir gerçekleştiriliyor.

Usta-çırak eğitiminin incelikleriyle, modern eğitim programların bir kuyumcu titizliği ile sentezlendiği mücevher atölyemiz, zaman zaman Kapalıçarşı’nın diğer mücevher ustalarını da çalışma atölyesi ve seminerlerle ağırlıyor…

About Mahrec Sanatevi

Mahrec Sanatevi Sekiz bin yıllık geçmişe sahip dünyanın en eski şehirlerinden antik İstanbulun tam ortasında, Kapalıçarşının hemen yanıbaşında bulunan Sanatevimiz Cağaloğlu'ndaki atölyelerinde çeşitli dallarda Kuyumculuk Eğitimi verip, Takı Tasarımı ve Mücevher Tasarımcısı ustaları yetiştiren bir yandan hobi maksatlı, asıl amacı meslek edindirmeyi hedef alan bir eğitim merkezidir. Usta öğretici belgesine sahip, Kapalıçarşı geleneğindeki ''usta-çırak'' tarzı mücevher ve takı tasarım eğitiminin biraz sıkıştırılmış bir şeklinin takı ve kuyumculuk eğitimİ programına kaynaklık ettiği Mahrec Sanatevi '' NASIL KUYUMCU OLUNUR ? '' sorusunun en güzel cevap alınabileceği farklı eğitim atölyelerimizde; MÜCEVHER VE TAKI ÜRETİMİ ATÖLYE EĞİTİMİ MÜCEVHER VE TAKI TASARIM ÇİZİM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ PERAKENDE VİTRİN KUYUMCULUĞU VE SATIŞ ELEMANI EĞİTİMİ MÜCEVHER VE TAKIDA MUM MODEL YAPIM EĞİTİMİ ( İki ayrı sınıf) Wax (sert mum) Tekniği Damlatma Mum Tekniği TAKIDA ÇAĞDAŞ SANAT VE MİNE EĞİTİMİ verilmektedir
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s