AMCAM HAGOP;

hagop arslanyan
Bugün,halen Kanada’da ailesiyle birlikte yaşayan, 82 yaşında ve artık sanatımızdan emekli olan,hiçbir kelimede riya olmadan kıymetli bir ustadan bahsetmek istiyorum,Hagop Arslanyan..Namı değer Halterci Hagop.. Allah uzun ve sağlıklı ömürler versin! Kaybettiklerimizin arkasından ağıt yakacağımıza, yaşarken sevgimizi ve saygımızı gösterelim diyenlerdenim…
Kapalıçarşı kültürü ile yetişmiş bizler ustanın ne olduğunu bilen ve anlayan sanırım son nesilleriz.
Usta; Bir babanın yarısı. Mutlaka Ailenden çok şeyler görmüş ve yaşamışsındır amma
küçük yaşta sadece sanatı ve mesleği öğrenmeği değil, hayatı tanırsın. Rehberindir önündeki uzun hayat yolunda, rol modeldir.Her haline her şeyine özenirsin tıpkı baban gibi.
Burada önemli bir şans unsurunu paylaşmak isterim. Eğer olur da ustan kumarbaz, yalancı vs. ise vay haline, O’nu kopyası olmaman içten değildir.. Çalışırken arabesk dinlemen, iyi bir esnaf olamaman, hayata bakışın, hal ve hareketlerin… Velhasıl, tüm yaşamının kötü yönlerini rol-model almışsındır istemeden..
Ben şanslı olanlardandım. Amcam yani ustamla, o zamanki teknolojiyle atölyemizde klasik batı müziği dinler, Türk sanat müziği ile coşar, ajansı kaçırmazdık. Kitap okumaya, (Şaşırmayın! Kapalı Çarşı ustası olarak çok farklıydı), O’ndan alıştım. Evinde zengin bir kütüphanesi vardı. Kültürel gezilere katılmayı, yemeyi, yedirmeyi, Onunla gördüm. Çok ufak yaşlarımdan itibaren beni oğlundan ve kızından ayırt etmeden gezdirmiş ve ihtimam göstermiştir.
Hagop Arslanyan; Coşkulu, heyecanlı ve duygulu bir insan ve bunu sanatına yansıtan ustaydı. Dostları ve misafirleri eksik olmazdı. Severdi ve sevilirdi. Ben sadece sanatı değil insanı, doğayı ,müziği, nebatı sevmeyi O’ndan öğrendim.
Benim gibi kaç kalfanın ustasının yazdığı kitapları var? Özellikle “Adım Hagop memleketim Tokat” mutlaka okunası bir kitap. Doğduğu ve çok küçük yaşta ayrıldığı Tokat’tan o kadar güzel bahseder ki!
Sevgili Ustam! Hagop Arslanyan ! Babamın yarısı, iyi ki vardın ve varsın! Yaşadığım müddetçe hep var olacaksın! Çünkü babamdan sonra beni var eden sensin..
Atölyemde yetişen tüm kalfalarımın senin için dedikleri gibi “Ustamın ustası’’veya ‘’büyük usta”…

Emeklerine Saygıyla…

Kalfalarından
Hraç Arslanyan

About Mahrec Sanatevi

Mahrec Sanatevi Sekiz bin yıllık geçmişe sahip dünyanın en eski şehirlerinden antik İstanbulun tam ortasında, Kapalıçarşının hemen yanıbaşında bulunan Sanatevimiz Cağaloğlu'ndaki atölyelerinde çeşitli dallarda Kuyumculuk Eğitimi verip, Takı Tasarımı ve Mücevher Tasarımcısı ustaları yetiştiren bir yandan hobi maksatlı, asıl amacı meslek edindirmeyi hedef alan bir eğitim merkezidir. Usta öğretici belgesine sahip, Kapalıçarşı geleneğindeki ''usta-çırak'' tarzı mücevher ve takı tasarım eğitiminin biraz sıkıştırılmış bir şeklinin takı ve kuyumculuk eğitimİ programına kaynaklık ettiği Mahrec Sanatevi '' NASIL KUYUMCU OLUNUR ? '' sorusunun en güzel cevap alınabileceği farklı eğitim atölyelerimizde; MÜCEVHER VE TAKI ÜRETİMİ ATÖLYE EĞİTİMİ MÜCEVHER VE TAKI TASARIM ÇİZİM TEKNİKLERİ EĞİTİMİ PERAKENDE VİTRİN KUYUMCULUĞU VE SATIŞ ELEMANI EĞİTİMİ MÜCEVHER VE TAKIDA MUM MODEL YAPIM EĞİTİMİ ( İki ayrı sınıf) Wax (sert mum) Tekniği Damlatma Mum Tekniği TAKIDA ÇAĞDAŞ SANAT VE MİNE EĞİTİMİ verilmektedir
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s